Veckobrev Citykyrkan v15 2026

Kära församling!

Tiden springer iväg och nu är det redan april. Det har varit två tunga månader då vi fått följa vår förre pastor och Taiwanmissionär, Eva Larsson, den sista resan efter att hon fick en stroke den 15 februari. Hon fick flytta till sitt himmelska hem den 24 mars. Trots sorgen är vi ändå tacksamma att hon nu slipper smärtor och lidande. Framför allt är vi tacksamma för allt Eva gjort för vår församling under många år. Hon har troget haft omsorg om de äldre, i bönetjänst och sista arbetsuppgiften var att vara värd vid onsdagskaféerna.

Begravningen hålls i Citykyrkan lördagen den 18 april kl 11:00.
Du som vill delta på begravningen måste anmäla dig https://www.ca-rosens.se/minnesrum/eva-larsson-1937-02-08-2026-03-24  eller telefon 013-120217 senast 13 april.

Eva har testamenterat till församlingen och till EFK. Det kommer vara möjligt att köpa mindre föremål/smycken vid en intern budgivning senare. Om du är intresserad av någon möbel, t ex matsalsbord med fyra stolar, sekretär eller kista från Taiwan, hör av dig till Ing-Marie Ahlberg
076-8034735 snarast. Efter den 14 april behöver vi också hjälp att frakta saker till kyrkan eller återvinningen.

Kalender april:  

Tor-Sön 9-12 april                     Barnläger på Östgötagården
Sön 12 april    10:30                 Gudstjänst med delgivning
Ons 15 april   14:00                 Onsdagscafé
Lör   18 april   11:00                 Begravning och minnestund
Sön  19 april   10:30                 Gudstjänst. Mattias Eveborn predikar.
Mån-Lörd 20-25 april              Städvecka
Sön  26 april   10:30                 Gudstjänst. Fredrik Lindé predikar.
Mån 27 april   18:30                 Ekumenisk bön i Citykyrkan
Ons  29 april  14:00                 Onsdagscafé

Kom särskilt ihåg barnlägret denna vecka i era förböner!

Datum att lägga in i almanackan redan nu:
16 augusti – Välkomstmöte för vår nya pastor, Albin Franzén
22-23 augusti – församlingshelg på Östgötagården

Hälsningar
Ing-Marie