Veckobrev Citykyrkan v33

Hej kära församling,

I veckan har skolorna dragit igång och en ny vardag börjar för de flesta efter sommarens ledigheter. Jag ber för er alla att ni ska få kraft, glädje och inspiration till diverse uppstarter, och att ni ska få uppleva hur Gud bär er med sin nåd in i denna hösttermin.  

"Lovad vare Herren!
Dag efter dag bär han oss,
Gud är vår frälsning."
Ps. 68:20

Gudstjänst
Nu på söndag möts vi åter till gudstjänst kl.10.30. Jag predikar utifrån rubriken "Hoppet om uppståndelsen", och vi kommer fira nattvard tillsammans. Efter gudstjänsten blir det kyrkfika och det går även bra att delta i gudstjänsten via zoom.

Inför gudstjänsten samlas vi i bön från kl.10.10 på kontoret. Denna bönesamling är öppen för alla, och du är varmt välkommen att delta i bönen för gudstjänsten och för vår församling.

Välkommen!

Församlingshelg på Östgötagården
Den 10-11 september är det dags för årets församlingshelg på Östgötagården. Mer info kommer inom kort, men se till att planera in denna gemenskapshelg!

 

Med önskan om Guds frid,

Lotta Karlsson
076-031 54 40
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.