Veckobrev Citykyrkan v13 2021

Hej!

Under april och maj kommer vi ha en ny Zoom-länk! Så släng den gamla i fall du har den sparad. FHMs rekommendation till regeringen är att låta 8-personernslagen ligga kvar tills 3 maj. Därför kommer vi fortsätta med att fira gudstjänst via Zoom.

Här (pdfAndaktsmaterial) finns andaktsförslag för skärtorsdag och långfredag. Vill du istället delta i en gudstjänst rekommenderas Ryttargårdskyrkans (https://www.ryttargardskyrkan.se/notis/pask/) webbgudstjänst på långfredagen kl 11:00.

Påskdagsgudstjänst för alla åldrar 4 april kl 10:30 på Zoom – duka fram bröd och vin!

Gudstjänsten kommer sändas från kyrksalen, man deltar genom att logga in på Zoom. De medverkande är: Annelie Larsson, Mirjam Fast, Eleonore Gustafsson, en dansgrupp samt ett lovsångsteam under ledning av Helena Renhorn. Eftersom vi kommer fira nattvard behöver du duka fram eget bröd och vin. Barnen behöver ha framme sitt påskaftonspyssel samt det fjärde kuvertet från pysselpaket som kom med posten. Ta gärna fram partygrejer och festligt kyrkkaffe.

https://us02web.zoom.us/j/86878027918?pwd=Ky9mTTRWMGdXbGh2R2JJcDRCTUNCZz09

Meeting ID: 868 7802 7918

Passcode: 606383

Samlingar på Zoom söndag den 11 april

Denna söndag startar vi en ny predikoserie om avskedstalet i Johannesevangeliet, på vilket sätt är Jesus närvarande hos oss efter sin himmelsfärd?

10:00 Söndagsäventyret (båda grupperna samtidigt i olika grupprum)

10:30 Gudstjänst (Eleonore Gustafsson predikar)

11:20 Kyrkkaffe

12:00 CityCross

Pysselkväll på Zoom tisdagen den 13 april kl 20:00

En stunds gemenskap och pyssel på Zoom:

https://us02web.zoom.us/j/89353422824?pwd=bTFDTHhQVjlzRUtZcXdNY2FCa253Zz09

Meeting ID: 893 5342 2824

Passcode: 395784

Några EFK-nyheter:

Be för världens muslimer under Ramadan 13 april – 12 maj

Du som vill vara med i den globala bönesatsningen för muslimvärlden kan läsa här:

https://www.efk.se/webb/nyheter/nyheter/2021-03-31-30-dagar-i-bon-for-den-muslimska-varlden.html

Torpturné anländer till Östergötland den 31 maj – 6 juni

I år blir det ingen vanlig Torpkonferens, istället blir det en torpturné som anländer till vår region första veckan i juni. Har du idéer på insamlingsevent, barn- och ungdomsevent så kan du höra av dig till någon av de anställda.

Vad händer i EFK kring frågan om samkönade relationer?

EFKs kongress beslutade i höstas att tillsätta en arbetsgrupp som skall arbeta med frågan utifrån EFKs teologiska profil. Tanken är att de skall producera ett material som församlingarna sedan kan samtala utifrån, men det kommer dröja minst ett år innan dess. Om du har något som du vill skicka med till arbetsgruppen så finns det en sådan möjlighet nu i april, personer som bor i Östergötland ombeds att i första hand anmäla sig till samlingen den 20/4:

https://www.efk.se/webb/nyheter/nyheter/2021-03-12-arbetsgrupp-for-samtal-om-samkonade-relationer.html#Digitalauppsamlingsmoten

Detta var allt för denna vecka! Önska dig och de dina en välsignad påskhelg!

/Eleonore Gustafsson, vikarierande pastor och föreståndare