Sommarkul i Ryd 13-15 augusti

Nu är det dags för Sommarkul i Ryd igen!

Frikyrkorna i Linköping vill göra sin del i att skapa en minnesfylld och meningsfull sommar för Linköpings barn och ungdomar. Samtidigt vill vi fortsätta att sprida budskapet om Jesus kontinuerligt på detta sätt. 

Därför kommer vi i år igen att köra Sommarkul med olika aktiviteter såsom hoppborg, tipspromenad, popcorn, bokbord mm. Dessa får fortsätta att ersätta barnmötena pga Covid-19, men vi avslutar med en kort gemensam samling. Det är av yttersta vikt att vi fortsätter att följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer. 

Sommarkul kommer att ske i Ryds Aktivitetspark fre-sön v.32 d.v.s. fre-sön 13 - 15 augusti. Vi samlas kl 17.30, och kör Sommarkulaktiviteterna mellan 18.00-20.00. 

Vill du vara med och bidra till en rolig och meningsfull fritid för barn och ungdomar? Hör i så fall av dig till Lasse Mattsson (0734-182018) om du vill vara med och hjälpa till!

Varmt välkommen!

/Lasse