Veckobrev Citykyrkan v.38 2020

Hej!

Här kommer två hälsningar från medarbetarteamet!

Hållplats City & CityCross

Nu har vi dragit igång för terminen! I torsdags hade vi en härlig eftermiddag med pickleballturnering och häng. Lite musicerande, spel och andakt tillsammans följt av soppa och våfflor till middag. Sedan fortsatte kvällen för de lite större med undervisning och gissa smaken på fikat-leken. Denna kväll handlade det om självbild. Kom och var med du också! Anmäl dig till middag och var med i gemenskapen. /Annelie Larsson

Mathjälpen

Med stor tacksamhet drar vi snart igång mathjälpen igen, ett samarbete mellan Citykyrkan, Ryttargårdskyrkan, Frälsningsarmén och Baptistkyrkan. Vi planerar att ha första utdelningen av matkassar v 40. Nu är det snart ett år sedan vi startade verksamheten och i veckan hade arbetsgruppen ett uppstartsmöte där vi konstaterade att behoven av hjälp inte på något sätt har minskat. Jag kommer ha ansvaret för administrationen kring arbete under hösten som en del av min anställning. Er insatts som givare är viktig liksom era förböner. Tack för ditt engagemang! /Mirjam Fast


På söndag möts vi återigen för gudstjänst i Baptistkyrkan, Lars Mattson predikar och gudstjänsten kommer i vanlig ordning sändas via vår youtubekanal för de som inte kan vara med på plats.


Allt gott! /Eleonore Gustafsson, vikarierande pastor och föreståndare