Veckobrev Citykyrkan v.21 2020

Hej!

I söndags trotsade vi vädret och höll sommarfest. Det var runt 60 personer anmälda från Citykyrkan och Baptistkyrkan. Därför var det tur att vi valt att hålla sommarfesten på tre olika platser. Själv var jag med i ett vindskydd i skogen nära Ullstämma och hade en riktigt fin stund tillsammans. Barnen var kreativa med att spela in en video som illustrerade en bibeltext, vi sjöng, bad och grillade korv. Det kändes att vi alla är lite svultna på att få mötas och uppskattade att få göra just detta. All heder till de Söndagsäventyrsledare som planerade och genomförde denna fest.

Vi hade också en webbsänd gudstjänst, dock inte live denna gång. Ni finner den här: https://www.youtube.com/watch?v=8FrCemG-UbU

Förra veckan hade vi också nystart på Mat-Hjälpen med 20 inbjudna familjer. Många av de som redan var utsatta har det extra svårt nu. Vi tar tacksamt emot torrvaror till de utdelningar vi har varje onsdag fram till midsommarveckan.

Jag har gjort en kort hälsning inför Kristi Himmelsfärd. Den finner ni här: https://youtu.be/JZYxzjk1uaI

Pax!

/Mattias Eveborn

Pastor

Be gärna för

Våra barn och unga. Om en god sommar med många härliga upplevelser och möjligheter att få vandra med Gud.

Övrig info

Efks digitala utskick (sånt som skulle hamna på anslagstavlan). https://efk.se/forsamlingspost

Det lär bli någon form av barnläger på Östgötagården i skiftet juli/augusti. Mer info kommer inom kort.

Kolla gärna vad som i övrigt händer i våra digitala kanaler (Youtube, Facebook & Instagram): CitykyrkanLkpg.