Veckobrev Citykyrkan v.9 2020

Veckobrev Citykyrkan v.9 2020

Hej!

Jag kom nyss hem från Mat-hjälpen. 17 hushåll med över 80 personer fick hjälp idag. Denna gång prövade vi att duka för fika i kyrksalen och fick flera fina samtal där behövande också kunde uttrycka andra behov som vi hoppas kunna möta via till exempel vår läxhjälp på Hållplats City och andra aktiviteter. Det är verkligen många som har ömmande behov. Våra matvaror går åt snabbt.

På söndag ser vi fram emot vårt första dop i församlingen på länge. Vi firar också nattvard och jag kommer att predika om en kärlek som sträcker sig ut över det förväntade.

Allt material som handlar om vår gemensamma läsning av Lukasevangeliet är samlade på hemsidan:

http://citykyrkan.nu/index.php/aktuellt

Det finns också ett nytt programblad att hämta i kyrkan.

Pax!

/Mattias Eveborn

Pastor

Be gärna för:

Alla familjer som kommer till Mat-hjälpen