Veckobrev Citykyrkan v 9 2018

Fredag 2:e mars 2018

Hej!

Lägret på Östgötagården förra veckan blev ett höjdarläger för både barn och ledare. En bit över 70 barn från olika församlingar. Härliga ungar. Verkligt engagerade i både lekar och samlingar. Min höjdpunkt tyckte jag var ”Bibelsmuggling” då vi under lekfulla formen som ändå skapade inlevelse hos de som förföljs för sin tro försökte smuggla Biblar till de gömda kristna utan att bli tagen av spionerna.

På sista kvällssamlingen var det också härligt att se hur många barn som hade ritat sin hand i den stora gudshanden som ett tecken på att man ville att Gud skulle ta hand om ens liv.

Tack för alla böner för lägret.

Nu på söndag skall vi välsigna lilla Benjamin Renhorn, jag kommer förkunna om ”Vänskap” och vi firar nattvard.

Vi räknar med att alla lås till kyrkan kommer bytas ut under vecka 11. I samband med gudstjänst 11/3 kan alla intresserade medlemmar hämta ut en nyckel mot en kostnad av 200 kr. Det är programmerbara nycklar och det loggas vilka som går in i lokalen.

Pax!

/Mattias Eveborn

Pastor

Be gärna för:

Tacka för sportlovslägret och be att söndagens gudstjänst får präglas av Anden.